Dosyayı görüntüleyin Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon - Prof. Dr. Hasan HALLAÇELİ
Dosyayı görüntüleyin Ortopedik…
120,00 TL

Dosyayı görüntüleyin Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon - Prof. Dr. Hasan HALLAÇELİ

120,00 TL
Yayınevi: Hipokrat Kitabevi ISBN: 9786257399265 Sayfa Sayısı: 494
Editör(ler): Dil: Türkçe Basım Yılı: 2021 Baskı Sayısı: 1. Baskı Ebat: 19,5x27,5 cm Kapak / Cilt: Sert Kapak Kâğıt Kalitesi: 1. Hamur

En geç Pazartesi Günü Saat:16:00'a Kadar Kargo

Sayfayı Yazdır

Sayfayı Paylaş

Ürün Özellikleri

Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon adlı kitabı sunmaktan mutluluk duyarım. Modern Ortopedi terimi Paris Üniversitesi’nde Tıp Profesörü olan Nicholas Andry tarafından 1741’de yayınlanan bir kitabın başlığı olan eski ortopedi kelimesinden gelmektedir. Terimin tarihi nispeten yeni olmakla birlikte, ortopedi uygulaması eski bir sanattır. Kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, ortopedi uygulamasının geçmişi ilkel insana kadar uzanmaktadır. 

Ortopedi ve Travmatolojinin modern çağımızda ki hızlı gelişimi enfeksiyonları daha iyi kontrol etmenin yanı sıra gelişmiş teknolojilerin tanıtılmaya devam etmesi ile ilişkilidir. 1895’te Wilhelm Conrad Rontgen tarafından X-ışınının icadı kırıklardan osteoartrite kadar değişen ortopedik durumları teşhis etme ve yönetme yeteneğini geliştirdi. Dünya Savaşları sonrası ampütasyon, internal fiksasyon ve açık yaralara artan ilgi Ortopedik Travma alt uzmanlığının gelişiminde bir katalizör görevi görmüştür. Dr. Moore, kalça kırıklarının tedavisi için kullandığı ilk metal kalça artroplastisi, ardından 1960’larda Manchester Üniversitesi’nde Sir John Charnley’nin eklem artroplastisindeki yenilikçi ameliyatları yakın zamanımızda en önemli başlangıçlardır. Günümüzde ise Ortopedi ve Travmatoloji alanında görkemli cerrahi yöntemlerine robot yardımlı protez ameliyatlarını örnek vermek mümkündür. 

Ortopedik Fizyoterapi, Fizyoterapi mesleğinin özel alanlarından sadece bir tanesidir. Hekimler, Hipokrat ve Galen’nin masaj, manuel terapi ve hidroterapi tekniklerini insanlara uygulamaya başlaması nedeni ile Fizik Tedavinin ilk uygulayıcıları olarak kabul etmektedirler. Fizyoterapi mesleğinin kökleri Tıp eğitiminden doğmuş olup profesyonel Fizyoterapinin başlangıç tarihi 18.yüzyıl olarak kabul edilir. Savaş cerrahisi, üstün cerrahi teknolojilerin kullanıma başlaması gibi farklı sebepler Fizyoterapi özel alanlarının gelişimine yön vermiştir. Son on yılda interdisipliner çabaların sonucu klinik karar vermede yeni ve üstün keşifler belirgin olmaya başladı. ‘Önce zarar verme’ ilkesine ters düşmeden daha erken, daha hızlı hareket ve daha iyi yaşam kalitesini sağlama stratejileri dinamizm sağlamıştır. 

Kitabımız içeriğinde Ortopedi ve Travmatolojinin tedavi ettiği hastalıklardan hangilerinin seçileceği ve bunların “fizyoterapi ve rehabilitasyon “uygulamalarının nasıl anlatılacağı önemli bir konu idi. Kitabın içerik çerçevesinin hazırlığında titiz incelemeler ve uğraşlar sonucu sınırlarının daha da genişletilmesi sorununu ortaya koymuştur. Bunun nedeni Ortopedi ve Travmatoloji bilim dalı konularının oldukça geniş olması; birçok alt uzmanlıklara sahip olması özelliğindendir. Bu kitabın amacı bazı ortopedik hastalıklarda veya cerrahi sonrasında genel fizyoterapi yaklaşımlarını belirlemek, egzersiz uygulama protokollerine örnekler sunmak ve en önemlisi birbirinden ayrılmaz iki farklı bilimsel alanı ortak bir platformda buluşturmaktır.

Kitabımızın gerçek sahibi ve okuyucumuzla buluşturan yazarlarımız birçok farklı Üniversite ve Kamu kurumundan bir araya gelmiştir. Birbirinden değerli yazarlarımız yılların birikimlerini özenle kitabımızın yazımına ayırdılar. Kitabımızın her bölümünde görkemli uyum ve emeklerini esirgemeyen yazarlarımız olmasa idi, bu kitap oluşturulamazdı. Yazarlarımız hem Ortopedik Fizyoterapi özel alanında öğretim üyesi hem de Ortopedi ve Travmatoloji disiplininde uzun yıllar emek veren kişilerdir. Yazarlar kitabın bölümlerinde kısaca cerrahi işlem tanımı sonrası postoperatif süreçler, prosedürler ve cesaret gerektiren terapatik yöntemler hakkında oldukça detay bilgi paylaşımı yapmışlardır. Elbette günümüzde hızlıca değişen Tıp bilgi ve uygulamalarına paralel olarak Ortopedik Fizyoterapi uygulamaları da değişeceği bir gerçektir. Geleceğe umut veren dinamizmleri ile beğeni toplayan genç akademisyenlerde eserimize destek vermişlerdir. Emeği geçen her bir değerli hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 

Gerek yazarlar gerek ise yayın evi ile aramızda koordinasyonu sağlayan, bölümlerin yazımında çok önemli katkılarını her zaman sunan editör yardımcılarımız Prof. Dr. Seyit Çıtaker ve Doç. Dr. Öznur Büyükturan’a teşekkürlerimi sunarım. Bizleri okuyucumuzla buluşturan Hipokrat yayınevinin bütün çalışanlarına önemli deneyimlerini sundukları için ayrıca teşekkür ederim. Son olarak her zaman ve her şartlarda ailemize destek veren sevgili eşim Uzm. Fzt. Çiğdem Doğru Hallaçeli’ye ve canlarım Sena, Simay Nur ve Mehmet Fuat’a ayrı ve anlamlı teşekkür etmek istiyorum. 

Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan bu eserimiz, Ortopedi ve Travmatoloji hastalarının tedavi sonuçlarına, yaşam kalitesine olumlu ve anlamlı katkı sağlaması umudu ile…

 

Prof. Dr. Hasan HALLAÇELİ

Diğer Detaylar

Dil Türkçe
Basım Yılı 2021
Baskı Sayısı 1. Baskı
Ebat 19,5x27,5 cm
Kapak / Cilt Sert Kapak
Kâğıt Kalitesi 1. Hamur

Kargo & Teslimat

Siteadı.com'da siparişleriniz alındığı sıraya göre en hızlı şekilde hazırlanıp kargoya teslim edilmektedir. Teslimat süremiz ürün üretim sürecine göre belirlenmektedir. Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kredi kartı ile yapılan Türkiye'nin her yerine 500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO hizmetimiz vardır. Tüm Türkiye'ye kapıda nakit ve kredi kartı ödemeli sipariş verebilirsiniz.Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kapıda ödemeli kargolarda kargo bedeli + 10 Türk Lirası  hizmet bedeli alınmaktadır. Anlaşmalı kargo şirketimiz PTT Kargo'dur.

Benzer Kitaplar