Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri

120,00 TL
Yayınevi: Ankara Nobel Yayınevi ISBN: 9786057578075 Sayfa Sayısı: 250
Editör(ler): Doç. Dr. Hüseyin Şahin, Prof. Dr. Sevgi Kolaylı Dil: Türkçe Basım Yılı: 2018 Baskı Sayısı: 1. Baskı Ebat: 16x24 cm Kapak / Cilt: Karton Kapak Kâğıt Kalitesi: Kuşe Kâğıt

En geç Pazartesi Günü Saat:16:00'a Kadar Kargo

Sayfayı Yazdır

Sayfayı Paylaş

Ürün Özellikleri

 Oksidasyon canlı ve cansız her varlık için kaçınılmaz bir olgu olup oksijenin var olduğu günden kıyamete kadar devam edecek olan bir reaksiyondur. Karbohidrat, yağ ve proteinlerin mitokondrilerde oksijen ile yanması sonucu CO2 ve H2O’dan başka çok sayıda serbest oksijen radikalleri de oluşmaktadır. Oksijenden daha oksitleyici özelliğe sahip bulunan bu radikalik ajanların temizlenmesinde çok sayıda antioksidan enzim, protein, molekül ve hormon rol oynamaktadır. Oksidasyonu durduran, azaltan ve oluşumunu engelleyen her çeşit molekül antioksidan olarak tanımlanır. Antioksidanlar başta doğal ve sentetik antioksidanlar olarak iki sınıfa ayrılırlar. Troloks, BHT, BHA gibi sentetik antioksidan daha çok standart antioksidanlar olarak kullanılıp, doğal antioksidanlar organizmayı oksidasyona karşı korurlar. Doğal antioksidanlar ise endojen ve eksojen olarak iki alt sınıfla toplanırlar. Endojen antioksidanlar organizma tarafından üretilen (enzimler, peptitler, proteinler, vb) biyomoleküller olup, genetik yapı ile alakalıdırlar. Eksojen antioksidanlar ise diyete birlikte alınan (vitaminler, polifenoller) büyük çoğunluğunu bitkisel kaynaklı biyomoleküllerdir. Akdeniz tipi beslenme olarak bilinen karbohidratça fakir, meyve, sebze ve omega yağ asitlerince zengin diyet endojen antioksidan kapasiteyi artırdığı için daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam ortaya çıkarmaktadır. Kısaca antioksidanlar bizim yaşama sebebimizdir. 

    “Antioksidanlar ve Tayin Yöntemleri” adlı hazırlanan bu kitap akademik amaçlı olarak hazırlanmıştır. Kitapta son yıllarda sık kullanılan endojen ve eksojen antioksidanlar ve onların analiz yöntemlerini içeren bir el kitabı niteliği taşımaktadır. Türkçe bir kaynak olarak hazırlanan bu kitapta ekstraksiyon tekniklerinden antioksidan metotlardaki pipetlemelere kadar her çeşit ayrıntıyı bulmak mümkündür. 

Diğer Detaylar

Editör(ler) Doç. Dr. Hüseyin Şahin
Editör(ler) Prof. Dr. Sevgi Kolaylı
Dil Türkçe
Basım Yılı 2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Ebat 16x24 cm
Kapak / Cilt Karton Kapak
Kâğıt Kalitesi Kuşe Kâğıt

Kargo & Teslimat

Siteadı.com'da siparişleriniz alındığı sıraya göre en hızlı şekilde hazırlanıp kargoya teslim edilmektedir. Teslimat süremiz ürün üretim sürecine göre belirlenmektedir. Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kredi kartı ile yapılan Türkiye'nin her yerine 500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO hizmetimiz vardır. Tüm Türkiye'ye kapıda nakit ve kredi kartı ödemeli sipariş verebilirsiniz.Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kapıda ödemeli kargolarda kargo bedeli + 10 Türk Lirası  hizmet bedeli alınmaktadır. Anlaşmalı kargo şirketimiz PTT Kargo'dur.