Romatoloji Atlası
Romatoloji Atlası
525,00 TL

Romatoloji Atlası

525,00 TL
Yayınevi: Ema Tıp Kitabevi ISBN: 978-625-7849-02-9 Sayfa Sayısı: 481
Editör(ler): Prof. Dr. Umut Kalyoncu, Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu Dil: Türkçe Basım Yılı: 2020 Baskı Sayısı: 1. Baskı Ebat: 21x29,7 cm Kapak / Cilt: Sert Kapak Kâğıt Kalitesi: Kuşe Kâğıt

En geç Perşembe Günü Saat:16:00'a Kadar Kargo

Sayfayı Yazdır

Sayfayı Paylaş

Ürün Özellikleri

İç hastalıkları yan dalları arasında fizik muayenenin ön plana çıktığı branşlardan birisi, belki birincisi Romatoloji’dir. Çoğu zaman elle muayeneyle artritin doğru ve geçerli bir şekilde saptanabilmesi Romatoloji’yi hem farklılaştırmakta hem de zorlaştırmaktadır. Romatoloji alanında deneyimi yeterli olmayan doktorlar biraz da bu nedenle eklem hastalıklarından uzak durmaktadırlar. Romatoloji’de fizik muayenenin yanı sıra önemli sayılabilecek bir alan da görsel materyal fazlalığıdır. Gerçekten de gözle görülebilecek bulgular çok çeşitlidir. Eklem şişliği, eklem deformiteleri, eklem dışı cilt bulguları ilk başta hemen sayılabilecek değişikliklerden birkaçıdır. Gerçekten de Romatoloji eklem dışı tutulumlar açısından da oldukça değişken başvuru şekillerini barındırmaktadır. Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, bağırsaklar, sinir sistemi farklı hastalıklarda geniş bir yelpazede etkilenebilmektedir. Bu tutulum şekillerinin anlaşılabilmesi için konvansiyonel radyografiden, ileri görüntüleme tetkiklerine, patolojik incelemeye kadar farklı araçlar kullanılabilmektedir.

Tıp eğitiminde hemen her zaman "yapılan ve görülen” şeyler akılda kalır, diğerleri zaman içerisinde uçar ve gider. Bu nedenle özellikle Romatoloji Textbook’ları görselleri çok sık kullanırlar. Yine de bu kitaplar için birçok bulguyu "yazarak” tanımlama yoluna gitmek zorunluluktur. Öte yandan son 15 yıldır "sürekli” ve "doğrudan” hasta yönetimi yapan bizlerin elinde gerçekten de devasa bir kaynak bulunmaktadır. Bu kaynak asıl olarak hastalarımızdır. Artık biliyorum dediğiniz hastalıklarda bile farklı başvuru şekilleriyle doktoru şaşırtabilmesi bir gerçektir. Yine de klasik bir romatoid artrit hastasının sık görülen klinik bulguları, radyolojik değişiklikleri vardır. Kas-iskelet hastalıklarının eğitimini alan doktorların bu "olağan” klinik/görüntüleme bulgularından öğrenecekleri çok şey olduğu kanaatindeyiz. Nitekim son 10 yılda iki baskısı yapılan Romatoloji Atlası’nın oldukça sevilen bir eğitim materyali olduğunu sevinçle deneyimleme imkânımız olmuştur.

Romatoloji Atlasını yeni bir yüz ve anlayış ile sizlerin önüne getirmek için uzun süredir çalışmakta ve "biriktirmekteyiz”. Yazının göreceli az, görselin çok ve çeşitli olduğu bir romatoloji kitabının önemli bir eğitim materyali olabileceği düşüncesindeyiz. Sizlere iki kısımdan oluşan Romatoloji Atlası’nın birinci kısmını sunuyor olmaktan büyük bir kıvanç duyuyoruz. Bu birinci kısımda spondiloartritler, romatoid artrit, kristal artritleri, Behçet hastalığı ve ailesel Akdeniz ateşi yer almaktadır. Anatomi materyali, klinik şekiller, patoloji görüntüleri, konvansiyonel grafiler, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sintigrafi, dual-BT, PET-BT, genetik materyal çizimleri kitabın değişik bölümlerinde yer almaktadır. Toplam 1512 resim-şekil bulunmaktadır. Her şeklin altında açıklaması yer almakta, gerekli durumlarda kısa literatür bilgileri ile desteklenmektedir. Romatoloji Atlası ikinci kısmı da halen basıma hazırlanmaktadır. İkinci kısımda bağ dokusu hastalıkları, vaskülitler ve diğer romatizmal hastalıkların yer alması planlanmaktadır.

Romatoloji Atlası kas iskelet hastalıkları ile ilgilenen başta Romatoloji fellowları, Fizik tedavi asistanları-uzmanları, Dahiliye uzmanları için hazırlanmıştır. Umarız verilen emeğin karşılığını alacağımız bir kaynak kitap oluşturmuşuzdur. Eserimizi inceleyen tüm meslektaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz.

Prof. Dr. Umut Kalyoncu

Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu

Özgeçmişler

 

Umut Kalyoncu; 1976 yılında İzmir-Bergama’da doğmuştur. Evli, biri kız, diğeri erkek iki çocuğu vardır. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı üniversitede İç hastalıkları (2000-2004), Romatoloji yan dal (2004-2007) eğitimini tamamlamış, 2007-2010 yılları arasında romatoloji uzmanı olarak çalışmıştır. 2010 yılında GATA Romatoloji bölümünde askerlik hizmetini, 2011-2012 yılları arasında Antakya Devlet Hastanesinde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamıştır. 2013 yılından beri Hacettepe Üniversitesi, İç Hastalıkları ABD, Romatoloji BD’da öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2011 yılında doçent 2018 yılında profesör ünvanını almıştır. 2007 yılında Paris Cochin hastanesi Romatoloji bölümünde 4 ay gözlemci olarak çalışmıştır. 2015-2016 yıllarında Birleşik Devletlerde Johns Hopkins üniversitesinde psöriatik artrit konusunda post-doktora eğitimini tamamlamıştır. Akademik çalışmalarını inflamatuar artritler, özellikle psöriatik artrit ve HUR-BIO/Treasure kayıt kütükleri başlıkları altında yürütmektedir. 2014 yılından beri Romatoloji uzmanları Fellow Eğitim kursunun düzenleme kurulu içerisinde yer almaktadır. Öğrenci-uzman eğitim faaliyetlerinin önemli bir parçası olan görsel materyalin daha fazla ön plana çıkması için Romatoloji Atlası üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

 

Timuçin Kaşifoğlu; 1973 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Demir ve Bahadır’ın babasıdır. 1996 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı üniversitede İç hastalıkları (1998-2004), Romatoloji yan dal (2004-2008) eğitimini tamamlamış, 2008-2009 yıllarında GATA Romatoloji bölümünde askerlik hizmetini, 2009-2010 yılları arasında Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesinde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamıştır. 2011 yılından beri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İç Hastalıkları ABD, Romatoloji BD’da öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2010 yılında doçentlik, 2015 yılında profesörlük ünvanını almıştır. 2014-2016 yılları arasında Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini yapmıştır. Hasta bilgilendirme platformu olan Romatizmatv internet sitesinin Türkiye Romatoloji Derneği adına kurulumunu ve işletilmesini sağlamıştır. 2015 yılından beri Romatoloji Uzmanları Fellow Eğitim kursunun düzenleme kurulu içerisinde yer almaktadır. Romatolojik hastalıklarla ilişkili görselleri kaydetmeye ve bunları özellikle romatolojiye ilgi duyan meslektaşlarına ulaştırma çabası yaklaşık on yıllık bir süreci içermektedir. Yıllar geçtikçe görülen hasta sayısı ve mesleki tecrübenin artması beraberinde daha geniş bir arşiv ve farklı düşünebilmeyi de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle Romatoloji atlasının yeniden hazırlanmasında büyük bir istekle görev almıştır.

Spondiloartritler

Romatoid Artrit

Kristal Artritler

Behçet Hastalığı

Ailesel Akdeniz Ateşi

Diğer Detaylar

Editör(ler) Prof. Dr. Umut Kalyoncu
Editör(ler) Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu
Dil Türkçe
Basım Yılı 2020
Baskı Sayısı 1. Baskı
Ebat 21x29,7 cm
Kapak / Cilt Sert Kapak
Kâğıt Kalitesi Kuşe Kâğıt

Kargo & Teslimat

Siteadı.com'da siparişleriniz alındığı sıraya göre en hızlı şekilde hazırlanıp kargoya teslim edilmektedir. Teslimat süremiz ürün üretim sürecine göre belirlenmektedir. Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kredi kartı ile yapılan Türkiye'nin her yerine 500 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO hizmetimiz vardır. Tüm Türkiye'ye kapıda nakit ve kredi kartı ödemeli sipariş verebilirsiniz.Kargo ücretimiz 10 TL dir. Kapıda ödemeli kargolarda kargo bedeli + 10 Türk Lirası  hizmet bedeli alınmaktadır. Anlaşmalı kargo şirketimiz PTT Kargo'dur.